آموزش وردپرس
خانه / اخبار انجمن / همرکابان سایکل توریسم مقصد شهر سلیمانیه را به شهر کرکوک ترک نمودند.

همرکابان سایکل توریسم مقصد شهر سلیمانیه را به شهر کرکوک ترک نمودند.

گذری بر آثار و مناظر شهر تاریخی کرکوک در اقلیم کردستان عراق توسط همرکابان سایکل توریسم آشتی به مناسبت “فرا رسیدن روز جهانی گردشگری”  

A-(30)

صبح روز یکشنبه مورخ ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ برابر با ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۷ گروه همرکابان سایکل توریسم آشتی مقصد شهر سلیمانیه را به ناحیه ی تکیه از استان سلیمانیه ترک نمودند . گفتنی است که مسافت مابین شهر سلیمانیه تا ناحیه ی تکیه ۶۰ کیلومتر تعین می شود و همرکابان سایکل توریسم با گذر از سه راهی ناحیه ی ” گپ تپه ، آغچلر و شوان” نزدیک به روستای کانی شیطان به ناحیه ی تکیه رسیدند که از ساعت ۲ نیمروزی آغاز و در ساعت ۷ نزدیک به تاریکی شب در ناحیه ی تکیه برای استراحت مهمان منزل کاک سالار- دکتر خالد شدند و شب را در آنجا بسر بردند. جای دارد که از این دوست مهربان بابت میزبانی از همرکابان سایکل توریسم آشتی ، نهایت تشکر و قدردانی کرد.

گروه همرکابان سایکل توریسم آشتی فردای بعد از آن روز در مورخ ۱۸ سپتامبر (۲۷ شهریور) مقصد ناحیه ی تکیه را به شهر چمچمال و سپس شهر کرکوک ترک نمودند . محور شهر تکیه تا کرکوک بالغ بر ۱۲۰ کیلومتر تعیین شده است  و در همان راستا با گذر از منطقه ی صحرایی و نفت خیز “بابه گورگور” شهر کرکوک ، محور همرکابی را در زیر فشار گرمای ۴۲ درجه ی سانتیگراد (بالای صفر) سپری نمودند. گفتنی است که جاده  اتوبان ” سلیمانیه به کرکوک و اربیل ” با عریض غیر استاندارد به سایز کمتر از ۳۰ متر یک طرفه از هر ساید آن  نقشه برداری و احداث شده است و بیشتر رفت و آمدها در آن محور پرتراکم توسط اتومبیل هایی همچون ” تریلر ، ماشینهای شاسی بلند و تاکسی های مسافرتی تشکیل می شود ” بر همین اساس بود که همرکابان سایکل توریسم محور خطرناک را با طی نمودن و همرکابی ایمن در شانه های خاکی و گه گداری در کنار جاده آسفالت دوچرخه سواری میکردند.

همرکابان سایکل توریسم آشتی نیمروز همان روز وارد شهر کرکوک شدند و با گذر از جاده ی شوراو  و خیابان “حصیره که” به بازار اصلی و مرکز شهر کرکوک رفتند و از قلعه ی تاریخی آن شهر که به نام ” قلعه ی کرکوک ” نامگذاری شده است بازدید کردند . گفتنی است که این قلعه بر روی تپه ای به بلندای ۱۳۰ متر بنا شده است و کهن ترین میراث تاریخی این شهر است. رودخانه خاسه همجوار است با تپه ای که قلعه بر آن واقع شده است . این قلعه از طرف پادشاه آشوری (آشور بانی پال) به صورت دایره شکل در سالهای (۸۸۴-۸۵۸) قبل از میلاد مسیح بنا گردیده است و از طرف امپراطوریت عثمانیها تعمیر و مرمت شده است . در داخل این قلعه شمار زیادی خانه های منحصر به فرد وجود دارد . همچنین پنج مسجد و یک کلیسای کریستیانها در داخل آن وجود دارد و مرقد دانیال پیامبر نیز در داخل این قلعه واقع شده است .

شهر کرکوک دارای سه قومیت مختلف از جمله ” کورد ، عرب و تورکمان” است  و چندین مذهب جداگانه از جمله ” مسیحی ، کلدانی ، سریانی ، آشوری ، مسلمان اهل سنت و تشیع و کاکه یی  ” نیز در آن زندگی می کنند. و برخی دیگر از این قومیتها در شهرستانهای زیر مجموعه ی کرکوک زندگی خواهند کرد. – شهر کرکوک از جهت جنوب با پایتخت عراق “شهر بغداد” ۲۴۰ کیلومتر فاصله دارد و از جهت جنوب غربی با شهر موصل ۱۷۰ کیلومتر فاصله دارد.

مسئولان انجمن گردشگری استان کرکوک بارها است که از سازمان میراث جهانی سازمان ملل UNESCO  درخواست نموده اند ، قلعه ی کرکوک را به ثبت جهانی برسانند و خوشبختانه این درخواست در حال اجرایی مسئولان یونسکو میباشد.

گروه همرکابان سایکل توریسم آشتی بعد از بازدید قلعه ی کرکوک و استراحت نیمروزی مقصد این شهر را به “ناحیه ی پردی” ترک نمودند و شب را با هماهنگی پلیس ناحیه پردی “مرکز الشرطه پردی”  در مکانی امن سپری نمودند. – گفتنی است که ناحیه ی پردی در ۴۰ کیلومتری شهر کرکوک واقع شده است و این ناحیه جزء تقسیمات استانی شهر کرکوک می باشد.

به روایت تصویر از همرکابان سایکل توریست آشتی در شهر کرکوک 

گروه سایکل توریم آشتی 

همچنین ببینید

فرارسیدن سال ۱۴۰۱ و پیام خانواده همرکابان سبز GHF

فرار رسیدن سال نو ۱۴۰۱ خورشیدی و پیام خانواده همرکابان سبز در سال جدید توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.