آموزش وردپرس
خانه / دبیرخانه ها / آموزش / کنترل فشار خون بالا با بهره وری از دوچرخه برای کار

کنترل فشار خون بالا با بهره وری از دوچرخه برای کار

۲۷ اردیبهشت برابر با ” روز جهانی فشار خون ” و اقدام برای  کنترل آن از طریق تحرکات روزانه با بهره وری از دوچرخه برای کار 

Banner 1

از اوایل قرن بیست ویکم بیماری فشار خون به عنوان قاتل خاموش یکی از معضلات بهداشت عمومی جهانی مطرح شده بنحویکه طبق آماردر سطح جهان از هر سه نفر افراد بالای ٢٥ سال یکنفر ودر مجموع ١ میلیارد نفر از مردم جهان به بیماری پر فشاری خون مبتلا هستند و از طرف دیگر میزان مرگ ومیر ناشی از بیماریهای عروق کرونر در منطقه مدیترانه شرقی که کشور ما ایران هم در محدوده آن قرار گرفته ١٥٢-٤٠٥ نفر در هر ١٠٠هزار نفر بوده که رتبه اول در مناطق جهان را ددارا بوده واز نظر سکته مغزی هم با میزان شیوع ٨٩-١٣١ نفر در هر ١٠٠ هزار نفر  منطقه مدیترانه شرقی رتبه دوم را دارا میباشد در مجموع بنظر میرسد کشورهای با در آمد سرانه پائین  در افریقا با ٤٦ درصد بالغین  بیمارشیوع بیشتری از این بیماری نسبت به کشورهای با درآمد سرانه بالا با ٣٥ درصد بالغین بیمار در آمریکای شمالی مواجه  میباشند
کنترل :
تشخیص اولین مرحله از پیشگیری وکنترل این بیماری میباشد . هدف سازمان بهداشت جهانی فراخون عمومی بزرگسالان در سطح جهان برای اندازه گیری فشار خون خود در سال جاری وسپس ادامه منظم آن میباشد بنا بگفته دکتر مارگارت چان مدیر کل سازمان بهداشت جهانی” ابتدا باید میزان فشار خون اندازه گیری شده جدی گرفته شود و نسبت به کنترل آن اقدام لازم صورت پذیرد” .
برنامه های زیر باید مورد توجه جدی قرار گیرد
١-کاهش مصرف نمک سدیم
داشتن فعالیت فیزیکی منظم مانند پیاده روی
٣-مصرف رژیم غذائی متعادل
٤-اجتناب از هرگونه مواد دخانی مانند سیگار قلیان وغیره
٥-کاهش استرس
٦-اجتناب از مصرف هرگونه مواد الکلی
٧- شرکت در برنامه های معاینات دوره ای مانند معاینات دوره ای شاغلین
برنامه های پیش رو:
طبق برنامه های سازمان جهانی بهداشت تا سال ٢٠٢٥ برای دسترسی به هدف ٢٥ درصد کاهش مرگ ومیر ناشی از بیماریهای قلبی عروقی –سرطان –دیابت وبیماریهای مزمن ریوی باید :
حداقل ١٠ درصد  افزایش فعالیت فیزیکی -٣٠درصد کاهش مصرف نمک -٣٠ درصد کاهش استعمال مواد دخانی در افراد بالای ١٥ سال -٢٥ درصد کاهش فشار خون و جلوگیری از افزایش وزن  ودیابت باید مورد توجه قرار گیرد.

امروزه کم تحرکی جسمی باعث انواع بیماریهای جسمی  از جمله خطرناکترین آنها ” فشارخون بالا و افزایش وزن ” منجرب شده است . فرهنگ دوچرخه سواری راه حل مناسبی برای پیشگیری از این نوع معضلات می باشد و می تواند در کاهش و تنظیم آنها موثر باشد . هر چه به پیشرفت و افزایش در امکانات نقلیه دست یابیم ” بدن کم تحرک ” خواهد شد و از همان کم تحرکی منجرب به برخی از بیماریهای خطرناک همانند ” فشارخون بالا و اضافی وزن بدن ” خواهیم شد .  در حین استفاده از دوچرخه ” خون در رگها با جریانی آهسته به راه می افتد و به تمامی دستگاههای مهم سلامت می رسد . در فشارخون بالاست که با عدم رعایت در سلامت خود و عدم تحرک ، مصرف خوراکی های پرچرب و نمکدار ، خون در رگها با فشار و سریعی زیاد جریان پیدا می کند و باعث ” آزار و مرگ ناگهانی فرد ” خواهد شد.  فشار خون شامل دو مقیاس سیستولی و دیاستولی است که وابسته به انقباض (سیستول) یا شل شدن (دیاستول) ماهیچه قلب بین ضربان‌ها می‌باشند. در حالت استراحت، فشار خون طبیعیِ سیستولی (یا حداکثر فشار خون) بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ میلی‌متر جیوه و فشار خون طبیعی دیاستولی (یا حداقل فشار خون) بین ۶۰ تا ۹۰ میلی‌متر جیوه است. در صورتی که فشار خون بطور مزمن برابر یا بیش از ۱۴۰ بر روی ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد، فرد از فشار خون بالا رنج می‌برد.

با بهره وری از فرهنگ همرکابی در مقابل بیماریهای مزمن و فشارخون بالا ایستادگی کنیم .

انجمن دوچرخه سواری آشتی ار عموم اقشاری که با ماشینهای منحصر به فرد خود به سر کار می روند درخواست میکند که به سلامتی خود و جامعه از طریق فرهنگ همرکابی احترام قائل شوند و از همین امروز برای تامین سلامتی خود اقدام جدی کنند . سلامتی انسانها هر لحظه در حال تهدید است و تنها تهدید موثری که بتواند سلامتی را به مخاطره بیندازد ” عدم تحرک در روز است ” که می توان با استفاده از “دوچرخه برای کار” از آندسته تهدیداتی که برای سلامتی مضر است ، مقاومت کرد . فرهنگ دوچرخه سواری در برابر سایر بیماریهای جسمی و روانی اللخصوص ” فشارخون بالا” می تواند نقش موثر و سهمگینی داشته باشد . با ایجاد فرهنگ همرکابی در حومه ی شهر  به ” فشارخون بالا” پایان دهیم .

دانلود پوستر روز جهانی فشار خون بالا 

ROUZ FASARA XOUN-01

دانلود فایل PDF روز جهانی فشار خون بالا 

فایل PDF با چند زبان ” کوردی ، فارسی ، عربی و انگلیسی ” تهیه شده است 

دبیرخانه توسعه و ترویج انجمن دوچرخه سواری آشتی 

حجم فایل ۱٫۳۵ MB

همچنین ببینید

پیام سال نو ۱۴۰۳ خورشیدی GHF

پیشاپیش فرارسیدن سال نو ۱۴۰۳ خورشیدی را به تمامی همرکابان سبز در سراسر جهان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *